0

Uganda Eren Bülbül Mescidi Açılışı

Ramazan programımızda Uganda’nın Yumbe bölgesinde, 11 Ağustos 2017’de PKK terör örgütü tarafından hain bir saldırı sonucu şehit edilen Şehit Eren Bülbül anısına mescit açılışı gerçekleştirdik.

Bu sene düzenlediğimiz Ramazan programımızda Uganda’nın Yumbe bölgesinde, 11 Ağustos 2017’de PKK terör örgütü tarafından hain bir saldırı sonucu şehit edilen Şehit Eren Bülbül anısına mescit açılışı gerçekleştirdik. Şehidimizin adını ve anısını yaşatmak adına açtığımız mescidimizin ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Başta Şehit Eren Bülbül ve Şehit Astsubay Ferhat Gedik olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.


Gönüllü ekibimiz duygu ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı;


Hatice TÜLÜMENOĞLU: ''Eren Bülbül Mescidi... Ne zaman Eren Bülbül'ü hatırlasam değerli annesinin şu sözleri geliyor aklıma "Benim oğlumun cebinde 1 lirası yoktu. Bu ayağımdakileri Eren giydirmiş bana." Vatan uğruna gencecik yaşında şehit düşen o koca yürekli çocuk, hani o cebinde 1 Tl'si olmayan çocuk ne güzelliklerin en güzel sebebi oldu. Eren Bülbül Mescidini ilk gördüğümde aklıma Ayşe Teyze'nin o güzel sözleri geldi. Eren genç yaşta ölümsüz bir kahraman olmuştu ve sayesinde Uganda'da o mescidi kullanacak onlarca güzel insan vardı. Uganda'yı görmeyen insanlar için belki de bir mescit açılışı küçük bir şeymiş gibi gelebilir. Ülkemizin her yerinde nice camiler nice güzel mescitler var ama Uganda'da öyle değil, o mescit o kadar değerli ki o insanlar için. Onların gözündeki o mutluluğu, tatlı mahcupluğu görmek. Orada bizzat bulunup bunların hepsine şahit olmak şahsi hayatımın en değer biçilmez talihiydi benim için. İyi ki varsın Eren!


Hasret HANÇER: ''Afrika programımız kapsamında belki de en duygulandığım anı Eren Bülbül Mescidi açılışında yaşadım. Eren şehit olduğunda daha 15 yaşındaydı ama yüreği o kadar büyüktü ki. Cesareti bizlere ilham oldu. Biz onu unutmadık ve Yardımhane Derneği'nin de onun adını mazlum coğrafyalarda yaşatması gurur verici. Şu an duygularımı yazarken bile gözlerim puslu, adını anmak bile gözlerimi dolduruyor. İyi ki varsın Eren, her daim yüreğimizdesin.''


Emre BEKTAŞ: ''Derneğimizin binlerce kilometre ötede şehidimizin adını yaşatması bizi fazlasıyla gururlandırdı. Böyle yerlerde mescitler sadece beş vakit namaz kılınan yerler değil, aynı zamanda insanların bütün gününü geçirdiği değerli yerler. Emeği geçen, maddi manevi destek olanlardan Allah razı olsun. Mescidin tavanındaki ay yıldızlı işlemeler ayrıca hoş detaylar.''